Reklama:

Stomatopatie protetyczne

lekarz dentysta Anna Aksamit

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Stomatopatie protetyczne

ojoimages

Wizyta u dentysty

Stomatopatie protetyczne są to wszystkie zmiany na powierzchni błony śluzowej spowodowane użytkowaniem ruchomych protez całkowitych jak i częściowych.

Reklama:

Przyczyny stomatopatii protetycznych

Wśród przyczyn stomatopatii protetycznych zalicza się:

 • Uraz mechaniczny,
 • Infekcja grzybicza,
 • Płytka protez,
 • Schorzenia układowe,
 • Czynniki bakteryjne,
 • Zła higiena protez,
 • Zmiany morfologiczne,
 • Czynniki chemiczne,
 • Niefizjologiczne warunki, jakie stwarza płyta protezy,
 • Reakcje alergiczne.

Uraz mechaniczny jest głównym czynnikiem wywołującym podrażnienia błony śluzowej kontaktującej się z protezą. Powodują je: szorstkość wewnętrznej strony płyty protezy, złe przyleganie, nieprawidłowe ukształtowanie powierzchni zgryzowych zębów akrylowych w uzupełnieniu protetycznym. Niedostateczna stabilizacja powoduje nadmierne przemieszczanie, również zbyt wysokie guzki w zębach trzonowych oraz nadmierne zachodzenie zębów górnych na dolne, są częstą przyczyną ran na błonie śluzowej.

Infekcja grzybami drożdżopodobnymi najczęściej jest wywołana gatunkiem Candida albicans, następnie Torulopsis glabrata, Candida tropicalis. Są to grzyby oportunistyczne- to znaczy, że występują w jamie ustnej zdrowej osoby, jednak w sytuacjach dla nich korzystnych gwałtownie się namnażają, zwiększając swoją liczebność i zaburzają ekosystem jamy ustnej. U osobników zdrowych ostra infekcja ogranicza się do obszaru jamy ustnej. Zmiany najczęściej występują na policzkach, języku i podniebieniu. Schorzenie jest samoograniczające się i podatne na leczenie. U pacjentów osłabionych i z upośledzoną odpornością zakażenie grzybicze może rozprzestrzeniać się do przełyku i przewodu pokarmowego. Choroba częściej występuje u kobiet oraz u palaczy. Infekcja rozwija się u osób z chorobą nowotworową, po podaniu antybiotyków, sulfonamidów i kortykosteroidów oraz leków immunosupresyjnych. Większa wilgotność, podwyższona temperatura, zaleganie resztek pokarmowych sprzyjają rozplemowi grzybów drożdżopodobnych.


fot. panthermedia

Aby zdiagnozować grzybicę jamy ustnej należy wykonać badanie mikologiczne. Powszechnie stosowane są cztery metody pobrania materiału:

 • Wymaz bezpośredni za pomocą szpatułki,
 • Badanie próbki śliny,
 • Wycisk pobrany masą alginatową, który pozwala wykonać model z agaru Sabourauda,
 • Przykładanie pianki nasączonej agarem Sabourauda.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Leczenie i profilaktyka

gość
Źle wykonane leczenie kanałowe
Dowiedziałam się u innego stomatologa, że lekarz wykonujący leczenie kanałowe nie wypełnił ich w całości oraz, że w wyniku tego pojawiła się zmiana okołowierzcholkowa która to wywołuje ból i konieczn...
gość
Ból i opuchlizna dziąsła po usunięciu górnej 6
Witam. 4 dni temu miałam usunięty ząb (górna szóstka). Od tego czasu cały czas pobolewa i jestem na lekach przeciwbólowych. Wizytę u dentysty mam jutro. Czy to obrzęknięte dziąsło to jakiś ropień? Cz...
gość
Dziąsło po wyrwaniu zęba
Jestem 4 dobę po wyrwaniu górnej szóstki. Cały czas na ibuprofenie. Czy jest szansa że samo się to zrośnie? Wizyta u stomatologa dopiero jutro a ja się martwię jak cholera.
gość
Liszaj płaski jamy ustnej a korony
Dzień dobry mam wyznaczony termin za miesiąc na wykonanie koron cyrkonowych. Jakis czas temu zdiagnozowano u mnie Liszaj płaski Na dziąśle przy czwórce oraz na sąsiadującym policzku wewnątrz ust. Czy...
gość
Ósemka
Witajcie. Miałam tydzień temu usuwaną ósemkę ze względu na stan zapalny w kieszonce. Założone szwy rozpuszczalne. Opuchlizna oko czterech dni i po sprawie. Płucze demtoseptem ale coś dalej mnie pobol...
gość
Dolna 8
Przed wczoraj miałam usuwaną dolną 8 , mam szwy ale nie zauważyłam żadnego skrzepu dziś dziąsło wygląda tak Mam się czym martwić?
Reklama:
Reklama: