Reklama:

Podrażnienia i uszkodzenia w jamie ustnej

Podrażnienia i uszkodzenia w jamie ustnej

PantherMedia

Wizyta u dentysty

Jama ustna narażona jest w sposób szczególny na różnego rodzaju podrażnienia, uszkodzenia oraz skaleczenia. Dotyczy to zarówno niemowląt, dzieci, młodzieży ja i osób starszych. Uszkodzenie dziąsła, policzka, wargi, języka itp. jest z reguły bardzo bolesne i wiąże się z dyskomfortem. W wielu przypadkach konieczna jest wizyta u stomatologa.

Reklama:

Uszkodzenia w jamie ustnej - Objawy i przebieg

Rodzaje podrażnień i uszkodzeń w jamie ustnej

Wyróżnia się wiele zmian, podrażnień oraz uszkodzeń w jamie ustnej. Występują one nie tylko na skutek chorób (zmiany chorobowe) ale także u osób zdrowych. Pojawiają się one jednorazowo, po czy ustępują same bądź bardzo często, nawracają. Zmiany te utrudniają rozdrabnianie pokarmów, ich połykanie ale także mówienie czy śmianie się. Jeśli zmiana jest bardzo brzydka, bądź pojawia się często i rozprzestrzenia lekarz, może zalecić wykonanie biopsji w celu wykluczenia poważnej choroby.

Najczęściej pojawiającymi się zmianami i podrażnieniami w jamie ustnej są:

  1. Zmiany opryszczkowe, które występują w postaci wypełnionych płynem pęcherzów wokół warg. Utrudniają mówienie, są bolesne i mają tendencję do przenoszenia się. Zmiany te są bardzo zakaźne.
  2. Owrzodzenia, występują także bardzo często. Mają tendencje do nawracania i występują wewnątrz jamy ustnej (najczęściej wewnętrzna strona policzka). Mogą występować pojedynczo bądź w większych skupiskach. Są bolesne, utrudniają rozdrabnianie pokarmu i jego połykanie.
  3. Pleśniawki, pojawiają się najczęściej od wewnętrznej strony policzka, wargi czy na języku. Są one najczęściej wynikiem zakażenia grzybem. Są bolesne, przypominają białawe, bądź żółtawe plamki.

Przyczyn powstawania zmian w jamie ustnej jest bardzo wiele. Należy jednak pamiętać o tym, by zgłosić się do stomatologa gdy jakąkolwiek zmianę u siebie zauważymy. Być może wymagać ona będzie leczenia odpowiednimi środkami farmakologicznymi. Pamiętajmy przy tym o zachowaniu higieny jamy ustnej (regularne dokładane, szczotkowanie zębów, mysie jedzonych produktów, unikanie obgryzania paznokci i wiele innych).

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Leczenie i profilaktyka

gość
Usuwanie 8
28.03 miałam usuwaną chirurgicznie zatrzymaną dolną 8. Dziś ( 31.03) jestem w stanie całkowicie otworzyć buzię i zauważyłam od strony policzka dziurę. Dodam że nic mnie nie boli, delikatnie tylko ...
gość
Dziwna czarna kropka na tylnym zębie
Dzisiaj zauważyłem ową kropkę na tylnym zębie (zdjęcie). Czy to coś poważnego?
Włosowata szczelina złamania wyrostka zębodołowego żuchwy
Mam pytanie, ktoś mi bliski został pobity, jednak nie bardzo chce mi udzielić dokładnej informacji. Na zaświadczeniu od lekarza w sekcji "Rozpoznanie" było napisane: Włosowata szczelina złamania wyr...
gość
8 dół, ból/siniak
Witam w pon.mialam usuwaną chirurgicznie dolna lewą ósemke (była blisko nerwa, jeżeli to ma znaczenie). Ból po usunięciu utrzymuje się do dzisiaj, z bólem głowy. W środę wyszedł siniak na żuchwie. Ak...
gość
Dziwna zmiana na dziasle
Witam od wczoraj poczulam bol przy dotykaniu w tym miejscu gdzie mam tą zmiane na dziasle co to moze byc? Boli tylko przy dotknięciu mam sie martwic?
gość
Rana po dolnej ósemce
Cześć, 3 dni temu miałam wyrwane dwie ósemki. Chcę zapytać o tą na dole, czy rana wygląda w porządku? Wydaje mi się, że miejsce pomiędzy szwami jest jakby za luźne, gdy otwieram szczękę, jednak kompl...
Reklama:
Reklama: