Jak młodzi ludzie patrzą na wady zgryzu? Czy chcą nosić aparaty ortodontyczne? Jeśli tak, to dlaczego? A jeśli nie, to jak ich przekonać? Dzięki naukowcom z Brazylii znamy odpowiedź na te pytania.
W 2021 roku naukowcy z Brazylii zgromadzili grupę nastoletnich pacjentów ortodontycznych w wieku od 12. do 14. roku życia, by sprawdzić, co uważają na temat swojego zgryzu oraz jakie są ich motywacje i oczekiwania w stosunku do leczenia.
W pierwszej części badania młodzi pacjenci mieli opisać, jak według nich wyglądają normalne zęby. Zdecydowana większość odpowiadała, że są to zęby piękne, duże, białe, proste i bez przerw. Widzimy tutaj, że badani opisując prawidłowe uzębienie, odnosili się tylko do kwestii estetycznych, ściśle związanych z atrakcyjnością, niewielu zaś wspomniało o kwestiach zdrowotnych.
Druga część badania dotyczyła samooceny nastoletnich pacjentów ortodontycznych. Ze względu na wygląd swojego zgryzu opisywali siebie jako brzydkich i dziwnych. Niektórzy z nich opowiadali o nieprzyjemnych doświadczenia, które były spowodowane tym, jak wygląda ich uzębienie: W szkole nazywają mnie szczurem. Czuję się zawstydzony. To mnie denerwuje. To sprawia, że chcę ich uderzyć.
Ostatnia część badania odnosiła się bezpośrednio do tego, dlaczego pacjenci chcieliby zacząć leczenie. Wyniki pokazują, że najsilniej byli motywowani wcześniej wspomnianą potrzebą atrakcyjności i aprobaty społecznej. W drugiej kolejności oczekiwaniami rodziców i lekarzy. Jeśli chodzi o oczekiwania nastoletnich pacjentów, to po zakończonym leczeniu chcieliby, by inni ludzie patrzyli na nich z podziwem i by oni sami mogli szeroko uśmiechać się do zdjęć.
Wyniki tego badania pokazują nie tylko, co młodzież uważa o noszeniu aparatów na zęby, ale także jakich argumentów używać, by przekonać ich do leczenia.
Kiedy należy podjąć decyzję o noszeniu aparatu ortodontycznego? Jak się do tego przygotować? Jaki lekarz prowadzi leczenie przy aparacie ortodontycznym? Czy założenie aparatu boli? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.