Reklama:

Lek immunosupresyjny pomoże leczyć choroby przyzębia?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Lek immunosupresyjny pomoże leczyć choroby przyzębia?

Shutterstock

Mysz

Choroby przyzębia – szczególnie u osób starszych – stanowią poważny problem zdrowotny, przez co wielu badaczy poszukuje różnych możliwości ich leczenia. Jednymi z takich naukowców byli ci z University of Washington – donoszą oni, że korzystny wpływ na stan zdrowia jamy ustnej może mieć pewien lek o działaniu immunosupresyjnym.

Reklama:

Rapamycyna to lek, który z powodzeniem wykorzystywany jest w celu zapobiegania odrzucania przeszczepów narządowych. We wcześniej przeprowadzonych badaniach na myszach zaobserwowano, że substancja ta może mieć działanie wydłużające życie – to z tego powodu preparat budzi zainteresowanie wielu różnych naukowców, m.in. tych ze wspomnianej na samym początku amerykańskiej placówki.

Choroby przyzębia miewają różne przyczyny, ogólnie jednak sprzyja im starzenie się organizmu. Z tego właśnie względu badacze ze Stanów Zjednoczonych postanowili sprawdzić, czy podawanie gryzoniom rapamycyny jest w stanie spowolnić procesy starzenia i w związku z tym wyhamować tempo rozwoju chorób przyzębia u zwierząt.

W trakcie analiz badane myszy podzielono na dwie grupy – pierwsza stanowiła grupę kontrolną, gryzoniom z drugiej grupy przez osiem tygodni podawano z kolei wraz z pożywieniem rapamycynę. Później przyglądano się stanowi jamy ustnej u gryzoni z obu grup – podobnie jak u ludzi, u zwierząt tych z chorobami przyzębia powiązane mogą być utrata masy kostnej oraz stan zapalny i zmiany składu mikrobiomu w jamie ustnej.

Amerykańscy uczeni doszli ostatecznie do ciekawych wniosków. Zauważyli oni bowiem, że myszy, którym podawano rapamycynę, w porównaniu do osobników z grupy kontrolnej, miały większą masę kości związanych z jamą ustną, co więcej – doszło nawet u nich do powstania nowej tkanki kostnej. Odnotowano również to, że gryzonie, którym dodawano lek immunosupresyjny do pożywienia, miały mniejszego stopnia zapalenie dziąseł.

Rapamycynę z pewnością można uznać za interesujący lek, nie będzie ona jednak raczej powszechnie stosowana w najbliższej przyszłości u pacjentów innych niż ci będący po przeszczepie narządowym. Lek może bowiem prowadzić do pewnych poważnych skutków ubocznych – zwiększać on może podatność na różne zakażenia, jak i sprzyjać cukrzycy. Z całą jednak mocą można stwierdzić, że działania rapamycyny są na tyle interesujące, że najprawdopodobniej wielu jeszcze różnych badaczy będzie analizować efekty stosowania tego leku.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Leczenie i profilaktyka

gość
Usuwanie 8
28.03 miałam usuwaną chirurgicznie zatrzymaną dolną 8. Dziś ( 31.03) jestem w stanie całkowicie otworzyć buzię i zauważyłam od strony policzka dziurę. Dodam że nic mnie nie boli, delikatnie tylko ...
gość
Dziwna czarna kropka na tylnym zębie
Dzisiaj zauważyłem ową kropkę na tylnym zębie (zdjęcie). Czy to coś poważnego?
Włosowata szczelina złamania wyrostka zębodołowego żuchwy
Mam pytanie, ktoś mi bliski został pobity, jednak nie bardzo chce mi udzielić dokładnej informacji. Na zaświadczeniu od lekarza w sekcji "Rozpoznanie" było napisane: Włosowata szczelina złamania wyr...
gość
8 dół, ból/siniak
Witam w pon.mialam usuwaną chirurgicznie dolna lewą ósemke (była blisko nerwa, jeżeli to ma znaczenie). Ból po usunięciu utrzymuje się do dzisiaj, z bólem głowy. W środę wyszedł siniak na żuchwie. Ak...
gość
Dziwna zmiana na dziasle
Witam od wczoraj poczulam bol przy dotykaniu w tym miejscu gdzie mam tą zmiane na dziasle co to moze byc? Boli tylko przy dotknięciu mam sie martwic?
gość
Rana po dolnej ósemce
Cześć, 3 dni temu miałam wyrwane dwie ósemki. Chcę zapytać o tą na dole, czy rana wygląda w porządku? Wydaje mi się, że miejsce pomiędzy szwami jest jakby za luźne, gdy otwieram szczękę, jednak kompl...
Reklama:
Reklama: