Reklama:

7 największych mitów o implantach

Agnieszka Gałczyńska, Cloud 9

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

7 największych mitów o implantach

panthermedia

Wizyta u dentysty w czasie panedmii

Dla jednych stają się wybawieniem, dla innych wciąż stanowią tajemnicę. Wbrew niektórym opiniom wcale nie powodują poczucia dyskomfortu i niejednokrotnie stanowią lekarstwo na uczucie wstydu. Implanty nie tylko wypełniają luki w uzębieniu, ale również budują pewność siebie.

Reklama:

Dziś implantologia jest jedną z najczęściej polecanych przez specjalistów metod przywrócenia pięknego uśmiechu. Niestety na jej temat krąży wiele mitów, które często budzą przerażenie i wprowadzają w błąd.

– Do naszego gabinetu wciąż przychodzą pacjenci, którzy twierdzą, że implanty wywołują zapalenie jamy ustnej, powodują uczulenie czy zostają odrzucone przez organizm. Informacje te mają się nijak do rzeczywistości. Technologia wykorzystywana w implantologii, właściwa higiena oraz regularne wizyty u dentysty i higienistki sprawią, że implanty są w pełni bezpieczne i skuteczne – przekonuje dr n. med. Andrzej Gala, specjalista protetyki stomatologicznej jednego z centrów stomatologicznych w Krakowie.

Wszczepienie implantu boli

Współczesne metody leczenia pozwalają na bezbolesne wszczepienie implantu podczas rutynowego zabiegu. Jest on przeprowadzany po wykonaniu znieczulenia komputerowego przy użyciu bezpiecznych i nieszkodliwych dla zdrowia pacjenta materiałów. Poprzedza go szczegółowa rozmowa z implantologiem i badanie jamy ustnej. Po zabiegu może wystąpić lekki obrzęk dziąsła, jednak nie przeszkadza on w normalnym funkcjonowaniu.

Implant wywołuje reakcje alergiczne

Implanty zębowe są wykonane z czystego tytanu. Materiał ten jest obojętny dla ludzkiego organizmu i nie wywołuje reakcji alergicznej. Ewentualne zapalenia wokół implantów występują bardzo rzadko – statystycznie u 5% pacjentów ze zdrowymi dziąsłami i do 30% pacjentów z chorobami przyzębia.

Implanty nie są wskazane dla starszych osób

Wiek nie stanowi przeszkody podczas zabiegów z zakresu implantologii. O wszczepieniu implantu decyduje stan kości, szczęki i żuchwy, a także ogólny stan zdrowia. Jedynymi przeciwskazaniami do zabiegu są cukrzyca, hemofilia, osteoporoza lub nowotwór.

fot.panthermedia

Nie można wszczepić implantu po usunięciu zęba

Po utracie zęba implant należy wszczepić tak szybko, jak to możliwe. Braki w uzębieniu powodują zmiany w układzie zgryzu, a te mogą zmienić się w trwałe wady. Im dłużej zwleka się z decyzją o implantach, tym większe ryzyko, że osłabienie kości uniemożliwi zabieg. Z kolei nieuzupełnione braki mogą spowodować zanik kości i przeciążenie pozostałych zębów, wpływając na ich ścieranie lub rozchwianie. 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Protetyka

gość
Brak zęba, luka na 1.5 zęba
Dzień dobry, piszę o poradę. Kilka lat temu miałam usuwane 2 zęby w odcinku bocznym, zęby się przesunęły i została luka na 1.5 zęba. Jakie mam możliwości aby wstawić brakujące zęby? Czy w grę wchod...
Usuwanie zębów i proteza.
Witam, Proszę o radę. Nie mam już kilku zębów a pozostała większa część jest zepsuta i nadająca się do leczenia kanałowego które w moim wypadku się nie sprawdza. Do tego mam bruksizm (mocno spiłowane...
gość
Drogie implanty
Witam, ostatnio przez przypadek złamałem zęba, niestety jest do dwójka, ząb martwy, leczony wcześniej kanałowo. Byłem u specjalisty i za implant + koronkę będę musiał zapłacić ok 11 000 zł. Przeraż...
Reklama:
Reklama: