Reklama:

Bezwiertłowe leczenie zębów

Bezwiertłowe leczenie zębów

Panthermedia

Wizyta u dentysty

Wizyta u dentysty kojarzy się z borowaniem oraz wiertłem i jego nieprzyjemnym charakterystycznym odgłosem. Nie wspominając już o takich dodatkowych atrakcjach, jak nieprzyjemne uczucie nacisku, wibracje w zębie, a także specyficzny zapach. Powyższe czynniki powodują dyskomfort w gabinecie dentystycznym. Współczesna stomatologia stara się eliminować jak tylko to możliwe  nieprzyjemnedoznania pacjentów. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tym wszystkim, którzy boją się dentysty, w ofercie leczenia stomatologicznego znalazło się leczenie bezwiertłowe.

Reklama:

Zalety leczenia bezwiertłowego

Niewątpliwie głównym plusem leczenia bez pomocy wiertła jest komfort pacjenta – wyeliminowanie tak nieprzyjemnych doznań, jak odgłos czy odczuwanie wibracji wiertła. Do innych zalet należy:

  • bezbolesność zabiegu,
  • brak potrzeby wykonania znieczulenia,
  • szybsze leczenie zęba,
  • ograniczenie mikropęknięć szkliwa.

W opracowywaniu ubytków metodą bezwiertłową wypełnienia trzymają się lepiej niż przy tradycyjnej metodzie leczenia. Ponadto w leczeniu bezwiertłowym oszczędza się zdrowe tkanki zęba, ponieważ usuwane są tylko tkanki zmienione próchnicowo. 

Wiertło wciąż najskuteczniejsze

Borowanie to wciąż najszybszy i najtańszy sposób usuwania chorych tkanek zęba. Wiertło w sposób precyzyjny wycina zmiany próchnicowe niezależnie od wielkości, a także miejsca ubytku.

Wśród bezwiertłowych metod leczenia próchnicy najbardziej zbliżona do tradycyjnego leczenia jest metoda za pomocą żelu Carislov – ma to związek z koniecznością wykorzystania wiertła do usunięcia szkliwa, o czym była już mowa powyżej.

Ważne! Nie ma metody bezwiertłowej, która okazałaby się na tyle odkrywcza, aby lekarze dentyści całkowicie zrezygnowali z tradycyjnych form leczenia.   

Dentyści chętnie wspomagają się w leczeniu innymi metodami niż wiertło, szczególnie u pacjentów z denofobią, aby choć w części zmniejszyć u tych osób strach przed leczeniem stomatologicznym.  

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Leczenie i profilaktyka

gość
Zmasakrowana ósemka?
Dzień dobry, jutro z samego rana udaje się do stomatologa w celu zweryfikowania mojego problemu. Miałem wyrywaną ósemkę z mojej prawej strony na dolnej szczęce. Według asystentek i lekarza twierdzil...
Zmiany na podniebieniu
Witam od tygodnia mecze się z bólem podniebienia na początku był straszny że ledwo tabletki pomagały lekarz pierwszego kontaktu przepisał leki przeciwbólowe i tabletki do ssania ból ostry minął ale p...
gość
czy tak powinno wyglądać po wyrywaniu ósemki?
Witam. Miałem usuwaną ósemkę 20.11. Nieprzyjemny posmak w buzi i zapach zaczął się już dzień później. Mam też spuchnięte węzły chłonne. Cy tak to powinno wyglądać??
Wyrwana 6
Witam, tydzień temu mialam wyrywana 6, ból po był do zniesienia, wczoraj byłam na zdjęciu szwów i podobno rana goi sie dobrze , jednak od kilku dni ból nie ustępuje. Dostalam lekarstwo w zębodól- prz...
gość
Cementoma ?
Mam narośl u podstawy lewej zatoki szczękowej i zęba 27:..żadnych zauważalnych czy odczuwalnych objawów ani w szczęce ani w okolicach zęba który jest dobrze osadzony ...obraz radiologiczny TK wszystk...
gość
Wyrwanie żeby czy wygląda to dobrze?
Witam przedwczoraj miałem wyrywanenego zęba, pytanie czy wygląda to dobrze? Jadę do Keni 12.11 dlatego się obawiam
Reklama:
Reklama: