Reklama:

Bezwiertłowe leczenie zębów

Bezwiertłowe leczenie zębów

PantherMedia

Wizyta u dentysty

Wizyta u dentysty kojarzy się z borowaniem oraz wiertłem i jego nieprzyjemnym charakterystycznym odgłosem. Nie wspominając już o takich dodatkowych atrakcjach, jak nieprzyjemne uczucie nacisku, wibracje w zębie, a także specyficzny zapach. Powyższe czynniki powodują dyskomfort w gabinecie dentystycznym. Współczesna stomatologia stara się eliminować jak tylko to możliwe  nieprzyjemnedoznania pacjentów. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tym wszystkim, którzy boją się dentysty, w ofercie leczenia stomatologicznego znalazło się leczenie bezwiertłowe.

Reklama:

Zalety leczenia bezwiertłowego

Niewątpliwie głównym plusem leczenia bez pomocy wiertła jest komfort pacjenta – wyeliminowanie tak nieprzyjemnych doznań, jak odgłos czy odczuwanie wibracji wiertła. Do innych zalet należy:

  • bezbolesność zabiegu,
  • brak potrzeby wykonania znieczulenia,
  • szybsze leczenie zęba,
  • ograniczenie mikropęknięć szkliwa.

W opracowywaniu ubytków metodą bezwiertłową wypełnienia trzymają się lepiej niż przy tradycyjnej metodzie leczenia. Ponadto w leczeniu bezwiertłowym oszczędza się zdrowe tkanki zęba, ponieważ usuwane są tylko tkanki zmienione próchnicowo. 

Wiertło wciąż najskuteczniejsze

Borowanie to wciąż najszybszy i najtańszy sposób usuwania chorych tkanek zęba. Wiertło w sposób precyzyjny wycina zmiany próchnicowe niezależnie od wielkości, a także miejsca ubytku.

Wśród bezwiertłowych metod leczenia próchnicy najbardziej zbliżona do tradycyjnego leczenia jest metoda za pomocą żelu Carislov – ma to związek z koniecznością wykorzystania wiertła do usunięcia szkliwa, o czym była już mowa powyżej.

Ważne! Nie ma metody bezwiertłowej, która okazałaby się na tyle odkrywcza, aby lekarze dentyści całkowicie zrezygnowali z tradycyjnych form leczenia.   

Dentyści chętnie wspomagają się w leczeniu innymi metodami niż wiertło, szczególnie u pacjentów z denofobią, aby choć w części zmniejszyć u tych osób strach przed leczeniem stomatologicznym.  

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Leczenie i profilaktyka

gość
Usuwanie 8
28.03 miałam usuwaną chirurgicznie zatrzymaną dolną 8. Dziś ( 31.03) jestem w stanie całkowicie otworzyć buzię i zauważyłam od strony policzka dziurę. Dodam że nic mnie nie boli, delikatnie tylko ...
gość
Dziwna czarna kropka na tylnym zębie
Dzisiaj zauważyłem ową kropkę na tylnym zębie (zdjęcie). Czy to coś poważnego?
Włosowata szczelina złamania wyrostka zębodołowego żuchwy
Mam pytanie, ktoś mi bliski został pobity, jednak nie bardzo chce mi udzielić dokładnej informacji. Na zaświadczeniu od lekarza w sekcji "Rozpoznanie" było napisane: Włosowata szczelina złamania wyr...
gość
8 dół, ból/siniak
Witam w pon.mialam usuwaną chirurgicznie dolna lewą ósemke (była blisko nerwa, jeżeli to ma znaczenie). Ból po usunięciu utrzymuje się do dzisiaj, z bólem głowy. W środę wyszedł siniak na żuchwie. Ak...
gość
Dziwna zmiana na dziasle
Witam od wczoraj poczulam bol przy dotykaniu w tym miejscu gdzie mam tą zmiane na dziasle co to moze byc? Boli tylko przy dotknięciu mam sie martwic?
gość
Rana po dolnej ósemce
Cześć, 3 dni temu miałam wyrwane dwie ósemki. Chcę zapytać o tą na dole, czy rana wygląda w porządku? Wydaje mi się, że miejsce pomiędzy szwami jest jakby za luźne, gdy otwieram szczękę, jednak kompl...
Reklama:
Reklama: