Ból głowy, gorączka, rozdrażnienie i brak apetytu to objawy, które mogą towarzyszyć wielu chorobom. Jeśli jednak oprócz nich pojawią się te charakterystyczne, możemy być pewni, że przyczyną jest infekcja zęba. Warto znać sygnały, które mogą świadczyć o zaawansowanej próchnicy zębów i zareagować w porę!
Gorzki posmak w ustach lub nieświeży oddech
Obecność ropnej wydzieliny w okolicy zęba, mętnej i gęstej, często jest sprawcą nieprzyjemnego zapachu z ust, a dodatkowo może dawać niepokojący, gorzki posmak w jamie ustnej. Nieświeży oddech lub dziwny posmak mogą mieć równie dobrze inne źródło, ale jeśli przy dobrej higienie jamy ustnej problem nie znika, warto zastanowić się nad przyczyną.
Gorączka i apatia
W przypadku zaawansowanej infekcji zęba i przy braku leczenia mogą się pojawić powikłania: wysoka gorączka, dreszcze, osłabienie, apatia i ogólne złe samopoczucie u dziecka. Mogą temu towarzyszyć kłopoty ze snem, nudności, wymioty, a nawet biegunka. Jeśli zauważamy jakiekolwiek z tych objawów, należy szukać pomocy i skonsultować się z dentystą tak szybko, jak to możliwe.
Ropień leczymy u stomatologa, nie w domu!
Specjaliści przestrzegają, aby nie robić nic na własną rękę – nie próbujmy przekłuwać czy drenować zmiany.
– Tylko dentysta może wykonać tego typu zabieg, podczas którego nacina ropień i usuwa płynną treść. Drenaż ropnia wykonujemy pod znieczuleniem, więc maluch nic czuje bólu, do tego przepisywany jest antybiotyk, aby wspomóc leczenie i przeciwdziałać komplikacjom. Usunięcie ropnia nie eliminuje jednak przyczyny infekcji. W niektórych przypadkach trzeba będzie usunąć ząb – gdy będzie to ząb mleczny, szkoda nie będzie tak duża, bo na jego miejscu wyrośnie inny. Choć przedwczesna jego utrata może prowadzić m.in. do seplenienia czy wad zgryzu w przyszłości. Jeśli jednak infekcja dotyczy zęba stałego, przed ekstrakcją może uchronić jedynie leczenie kanałowe. Będzie ono polegać na oczyszczeniu kanałów zęba ze zmienionej zapalnie miazgi i obserwacji – mówi ekspert.
Najczęściej dentysta zleca również wykonanie zdjęcie RTG, aby sprawdzić, czy nie doszło do uszkodzenia innych tkanek, np. kości.
– Najlepszą strategią jest przeciwdziałanie próchnicy poprzez właściwą higienę jamy ustnej i odpowiednią dietę np. niskie spożycie cukru, na którym żerują próchnicotwórcze bakterie. Ale także niedopuszczanie, aby próchnica się rozwijała poprzez regularne kontrole u dentysty i leczenie we wczesnym stadium. Najlepiej, by rodzice myli zęby wspólnie z maluchem, pomagali mu w szczotkowaniu lub sprawdzali, czy robi to właściwie. W ten sposób na bieżąco mogą obserwować swoje dziecko pod kątem niepokojących objawów infekcji zębów i zareagować, nim dojdzie do groźnych powikłań – radzi stomatolog.