Zaburzenia w wydzielaniu śliny mogą dotyczyć jej składu jak i ilości. W przebiegu radioterapii wzrasta stężenie enzymów proteolitycznych, w przebiegu cukrzycy wzrasta stężenie protein.
Objawy kliniczne towarzyszące sialopenii to suchość błony śluzowej, suchy wygładzony język, pokryty kleistym nalotem, suchość i pękanie warg, trudność w połykaniu, może wystąpić rumień oraz zapalenie kątów warg, mowa klaskająca, zaburzenia w smaku, trudności w użytkowaniu uzupełnień protetycznych, podatność na próchnicę, nieprzyjemny zapach z ust, bolesność i pieczenie w okolicy ślinianek podczas jedzenia. Niedobór śliny może prowadzić do zaburzenia równowagi mikrobiologicznej na korzyść drożdżaków z rodzaju Candida albicans oraz bakterii Streptococcus mutans.
Zespół Sjögrena to choroba, której etiologia nie jest znana. Występuje triada objawów: suchość rogówki i spojówki, suchość jamy ustnej i reumatoidalne zapalenie stawów. 90% przypadków, dotyczy kobiet. Objawy kliniczne to również suchość górnego odcinka dróg oddechowych, dróg rodnych u kobiet. Występuje bolesność, swędzenie, suchość, oczu, plamiste widzenie i nietolerancja światła. Spojówki mogą być zaczerwienione, gruczoły łzowe obrzęknięte. Może pojawić się chrypka, kaszel oraz ból gardła.
fot. panthermedia
Leczenie kserostomii polega na zidentyfikowaniu leków przyjmowanych przez pacjenta, oraz konsultacja z lekarzem prowadzącym, w celu zmiany dawkowania lub zastąpienia preparatu, o mniejszych działaniach niepożądanych. Należy spożywać artykuły spożywcze pobudzające wydzielanie śliny takie jak: jabłka, marchew, twarde pieczywo i mięso, bezcukrowe gumy do żucia. Bodźce chemiczne zwiększające wydzielanie śliny to roztwory kwasu cytrynowego, leki- agoniści muskaryny. Należy również stosować substytuty śliny, oraz pić dużo wody. Zalecane jest ograniczenie spożywania kofeiny, alkoholu oraz palenia tytoniu..