Reklama:

Zespół alergii jamy ustnej – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Zespół alergii jamy ustnej – wszystko, co warto o nim wiedzieć

panthermedia

Jama ustna mięśnie

Zespół alergii jamy ustnej zwany także ustnym zespołem uczuleniowym, anafilaksją jamy ustnej oraz zespołem Amlota-Lessofa  to schorzenie osób uczulonych na pyłki roślin (m.in. traw). Alergia pojawia się po spożyciu niektórych pokarmów krzyżowo reagujących z alergenami pyłków u chorych na nie uczulonych. Do symptomów chorobowych należy m.in. obrzęk w obrębie błon śluzowych jamy ustnej.

Reklama:

Zespół alergii jamy ustnej (OAS) dotyczy przede wszystkim osób dorosłych (sporadyczne przypadki u dzieci). Najbardziej narażone na wystąpienie alergii są osoby uczulone na pyłek brzozy – objawy alergii pojawiają się po zjedzeniu owoców (m.in. jabłka, śliwki, brzoskwinie), a także warzyw (m.in. marchewki, pomidory, papryki).

Ważne! Prawie 60% uczulonych na pyłki brzozy skarży się na symptomy alergii jamy ustnej w związku ze środkami żywnościowymi.  

Czym jest zespół alergii ustnej

Jednostkę chorobową określa się jako alergię krzyżową, która charakteryzuje się tym, że u osoby będącej uczuloną na konkretny alergen (najczęściej są to pyłki brzozy) po zetknięciu się z innym alergenem, który jest zbliżony strukturalnie do alergenu, na który jest pierwotnie uczulona, zachodzi reakcja alergiczna.

Bardzo często reakcje alergiczne nie ograniczają się tylko do jednego produktu, lecz występują w stosunku do kilku zawierających alergeny mogące reagować krzyżowo. Tego typu pojawiające się objawy reakcji krzyżowych układają się w charakterystyczne zespoły nazwane m.in. zespołem selerowo-marchewkowo-byliczo-przyprawowym.

Ważne! Reakcje krzyżowe mogą zachodzić także między żywnością i alergenami, które nie są pyłkami, jak lateks (owoce) czy roztocza (skorupiaki).

Wystąpieniu zespołu uczuleniowego sprzyja:

  • płeć (alergia częściej występuje u kobiet),
  • przypadki atopowego zapalenia skóry w rodzinie,
  • zmaganie się z rozmaitymi uczuleniami przez wiele lat,
  • uwarunkowania genetyczne (wrodzona skłonność).

Przeprowadzone badania wykazały, że osoby z alergią na pyłki leszczyny cierpią na OAS po zjedzeniu orzechów włoskich bądź laskowych. Uczuleni na pyłki bylicy mają objawy zespołu alergii ustnej po spożyciu selera, a uczuleni na pyłek ambrozji po zjedzeniu melona.  

Objawy i diagnostyka

Zespół alergii jamy ustnej przebiega dwuetapowo – najpierw pojawia się typowa alergia wziewna na pyłki roślin (alergiczny nieżyt nosa), następnie po kilku (kilkunastu) minutach po zjedzeniu uczulającego produktu występują się objawy alergii pokarmowej (m.in. świąd i pieczenie warg, krtani).

fot. panthermedia

Ważne! OAS początkowo może występować tylko po spożyciu pokarmów surowych. Z czasem wystąpienie reakcji uczuleniowej pojawia się także po obróbce termicznej danych produktów.

Symptomy uczulenia umiejscowione są zwłaszcza w obszarze początkowego odcinka przewodu pokarmowego i objawiają się pod postacią m.in.:

  • podrażnienia błon śluzowych i gardła,
  • łzawienia oczu,
  • nieżytu nosa,
  • swędzenia oraz zatkania uszu,
  • różnorodnych plam na skórze (przypominają wybroczyny),
  • bólu brzucha.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Leczenie i profilaktyka

gość
Źle wykonane leczenie kanałowe
Dowiedziałam się u innego stomatologa, że lekarz wykonujący leczenie kanałowe nie wypełnił ich w całości oraz, że w wyniku tego pojawiła się zmiana okołowierzcholkowa która to wywołuje ból i konieczn...
gość
Ból i opuchlizna dziąsła po usunięciu górnej 6
Witam. 4 dni temu miałam usunięty ząb (górna szóstka). Od tego czasu cały czas pobolewa i jestem na lekach przeciwbólowych. Wizytę u dentysty mam jutro. Czy to obrzęknięte dziąsło to jakiś ropień? Cz...
gość
Dziąsło po wyrwaniu zęba
Jestem 4 dobę po wyrwaniu górnej szóstki. Cały czas na ibuprofenie. Czy jest szansa że samo się to zrośnie? Wizyta u stomatologa dopiero jutro a ja się martwię jak cholera.
gość
Liszaj płaski jamy ustnej a korony
Dzień dobry mam wyznaczony termin za miesiąc na wykonanie koron cyrkonowych. Jakis czas temu zdiagnozowano u mnie Liszaj płaski Na dziąśle przy czwórce oraz na sąsiadującym policzku wewnątrz ust. Czy...
gość
Ósemka
Witajcie. Miałam tydzień temu usuwaną ósemkę ze względu na stan zapalny w kieszonce. Założone szwy rozpuszczalne. Opuchlizna oko czterech dni i po sprawie. Płucze demtoseptem ale coś dalej mnie pobol...
gość
Dolna 8
Przed wczoraj miałam usuwaną dolną 8 , mam szwy ale nie zauważyłam żadnego skrzepu dziś dziąsło wygląda tak Mam się czym martwić?
Reklama:
Reklama: