Reklama:

Zespół alergii jamy ustnej – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Zespół alergii jamy ustnej – wszystko, co warto o nim wiedzieć

PantherMedia

Jama ustna mięśnie

Zespół alergii jamy ustnej zwany także ustnym zespołem uczuleniowym, anafilaksją jamy ustnej oraz zespołem Amlota-Lessofa  to schorzenie osób uczulonych na pyłki roślin (m.in. traw). Alergia pojawia się po spożyciu niektórych pokarmów krzyżowo reagujących z alergenami pyłków u chorych na nie uczulonych. Do symptomów chorobowych należy m.in. obrzęk w obrębie błon śluzowych jamy ustnej.

Reklama:

Ważne! Rozpoznanie OAS następuje na podstawie charakterystycznych dla tej przypadłości objawów, jak i powiązania ich wystąpienia ze spożyciem określonych produktów.

Diagnostyka zespołu alergii jamy ustnej odbywa się na takiej samej zasadzie, jak ma to miejsce przy innych chorobach o podłożu alergicznym. Przeprowadzane są testy skórne i badania krwi – oznaczenie stężenia przeciwciał klasy IgE (asIgE).

W rozpoznaniu zespołu alergii jamy ustnej istotną rolę odgrywa dokładny wywiad lekarski i uzyskanie informacji, czy pacjent choruje na inne schorzenia alergiczne (m.in. astma).

  • nie u każdej osoby uczulonej (m.in. na pyłki brzozy, lateks) musi wystąpić OAS,
  • nie zawsze u osób z OAS pojawiają się symptomy alergiczne na wszystkie produkty,
  • z danego środka spożywczego należy zrezygnować jedynie w przypadku alergii.

Zespół alergii jamy ustnej – leczenie

Leczenie OAS to przede wszystkim doraźne podawanie leków przeciwhistaminowych, a także tzw. immunoterapia swoista (odczulanie). Przy objawach bardzo nasilonych w leczeniu zespołu alergii jamy ustnej stosuje się glikokortykosteroidy.

Niezmiernie istotna w leczeniu OAS jest odpowiednia dieta, z której należy usunąć produkty powodujące alergię jamy ustnej. Trudno jest jednak wyeliminować z jadłospisu wszystkie alergenne pokarmy. Dlatego też radzi się osobom uczulonym stosować obróbkę cieplną.

Ważne! Alergeny występujące w owocach i warzywach największy potencjał do wywoływania reakcji uczuleniowych mają w postaci nieprzetworzonej. Ugotowanie owoców oraz warzyw może wyeliminować reakcję alergiczną lub ją ograniczyć.

Zespół alergii jamy ustnej mogą także wywołać przyprawy. Osoby uczulone na pyłki brzozy powinny zrezygnować z takich przypraw jak kminek, anyż, curry, kolendra.   

Przyczynowa terapia OAS oparta jest na immunoterapii swoistej polegającej na podawaniu chorym dawki alergenu, na który są uczuleni. Ta forma leczenia polega na „przyzwyczajeniu” organizmu do drażliwej dla niego substancji i wywołaniu reakcji, w której układ odpornościowy odpowiadać będzie z mniejszą częstotliwością na dany alergen bądź przestanie w ogóle na niego reagować.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Leczenie i profilaktyka

gość
Usuwanie 8
28.03 miałam usuwaną chirurgicznie zatrzymaną dolną 8. Dziś ( 31.03) jestem w stanie całkowicie otworzyć buzię i zauważyłam od strony policzka dziurę. Dodam że nic mnie nie boli, delikatnie tylko ...
gość
Dziwna czarna kropka na tylnym zębie
Dzisiaj zauważyłem ową kropkę na tylnym zębie (zdjęcie). Czy to coś poważnego?
Włosowata szczelina złamania wyrostka zębodołowego żuchwy
Mam pytanie, ktoś mi bliski został pobity, jednak nie bardzo chce mi udzielić dokładnej informacji. Na zaświadczeniu od lekarza w sekcji "Rozpoznanie" było napisane: Włosowata szczelina złamania wyr...
gość
8 dół, ból/siniak
Witam w pon.mialam usuwaną chirurgicznie dolna lewą ósemke (była blisko nerwa, jeżeli to ma znaczenie). Ból po usunięciu utrzymuje się do dzisiaj, z bólem głowy. W środę wyszedł siniak na żuchwie. Ak...
gość
Dziwna zmiana na dziasle
Witam od wczoraj poczulam bol przy dotykaniu w tym miejscu gdzie mam tą zmiane na dziasle co to moze byc? Boli tylko przy dotknięciu mam sie martwic?
gość
Rana po dolnej ósemce
Cześć, 3 dni temu miałam wyrwane dwie ósemki. Chcę zapytać o tą na dole, czy rana wygląda w porządku? Wydaje mi się, że miejsce pomiędzy szwami jest jakby za luźne, gdy otwieram szczękę, jednak kompl...
Reklama:
Reklama: