Reklama:

Cukrzyk w gabinecie dentystycznym

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Cukrzyk w gabinecie dentystycznym

Shutterstock

Mierzenie poziomu cukru glukometrem

Leczenie stomatologiczne u pacjenta chorującego na cukrzycę, wymaga należytej wiedzy oraz ostrożności ze strony lekarza dentysty. Także pacjent powinien być właściwie zaznajomiony ze swoim schorzeniem i co najważniejsze - mieć ustabilizowany poziom cukru. Cukrzyca może mieć negatywny wpływ na higienę jamy ustnej (m.in. infekcje grzybiczne), dlatego tak istotne jest kontrolowanie stanu uzębienia oraz jamy ustnej.

Reklama:

Zabiegi stomatologiczne

Wśród chorób stomatologicznych obserwuje się u pacjentów diabetologicznych większą częstość występowania chorób błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia.

Ważne! Pacjenci z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej powinni być badani w tym kierunku w trakcie wizyty stomatologicznej.

Istotna jest właściwa higiena jamy ustnej, odpowiedni dobór pasty do zębów i płynów do płukania. Należy pamiętać, że schorzenia błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia charakteryzują się bolesnością, a także prowadzą do przedwczesnej utraty zębów.

Przez wzgląd na podatność na stany zapalne w obrębie jamy ustnej, diabetycy powinni:

  • regularnie kontrolować stan uzębienia;
  • usuwać kamień oraz osady (co najmniej raz w roku);
  • stosować płukanki (ściągające, antybakteryjne, bakteriostatyczne).

Ważne! Nieleczone choroby przyzębia mogą zaostrzać przebieg cukrzycy.

Zasadniczo nie ma przeciwskazań, co do rodzajów przeprowadzanych zabiegów stomatologicznych. Pacjent z cukrzycą może mieć m.in. założone implanty zębowe. Jednakże przed zabiegiem musi być spełnionych kilka przesłanek - zabieg powinien być przeprowadzony przez doświadczonego stomatologa, a pacjent musi mieć udokumentowaną stabilizację cukrzycy (stale kontrolowany poziom cukru we krwi, powinien być zbliżony do wartości prawidłowych).

Ustabilizowany poziom cukru we krwi to gwarancja powodzenia zabiegu implantacji - nieustabilizowana cukrzyca może powodować utrudnione gojenie ran, a co za tym idzie prawdopodobieństwo, że zabieg się nie powiedzie.

Ważne! Przez wzgląd na upośledzoną odporność u chorych na cukrzycę, zabiegi polegające na przerwaniu ciągłości tkanek (zabiegi chirurgiczne bądź zabiegi, w których dojść może do krwawienia m.in. scaling) - wykonywane są w osłonie antybiotykowej.

fot. panthermedia

Stomatodiabetologia

Współpraca stomatologów z diabetologami jest niezmiernie istotna w procesie leczenia pacjenta z cukrzycą. Wpisuje się w cele Światowej Federacji Stomatologicznej (FDI).

Ważne! Zdrowie jamy ustnej oraz reszty organizmu jest ze sobą ściśle powiązane.

Wyspecjalizowani lekarze potrafią na podstawie stanu uzębienia, rozpoznać nieprawidłowości w ogólnym stanie zdrowia pacjenta.

Ważne! Istnieje zależność między występowaniem cukrzycy, a parodontozą, czy próchnicą zębów.

Coraz więcej osób choruje na cukrzycę, która stała się obecnie schorzeniem cywilizacyjnym.

Ważne! W Polsce ponad 2 mln społeczeństwa choruje na cukrzycę, a 5 mln znajduje się w stanie przedcukrzycowym. Wiele osób żyje bez właściwej diagnozy - to także pacjenci gabinetów dentystycznych.

Stomatodiabetologia jest nowym pojęciem, które prognozuje możliwości wczesnego wykrywania cukrzycy przez lekarzy dentystów podczas leczenia chorób zębów oraz przyzębia. Okazuje się, że to dentyści są w stanie najwcześniej wykryć nierozpoznaną glikemię.

Ważne! Cukrzyca we wczesnym etapie rozwoju manifestuje się w jamie ustnej dość wyraźnie.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

Coś na podniebieniu
Cześć. Mam to od 7 miesięcy. Początkowo bylo dużo większe i bolalo. Pomniejszyło się i nie boli. Pojawiło się w raz z angina. Byłam z tym u periodontologa. Powiedział że Ok. Niestety nie daje mi ...
Narośl na zębie
Wyrwałem ósemkę, na zębie zauważyłem teraz biała kulkę i jak widać z lewej strony zęba, taka dziwna dobudowę
Korona, a nakładki ortodontyczne
Niedługo będę ściągać aparat ortodontyczny. Problem polega na tym, że zaraz po zdjęciu muszę zrobić na mojej ciemnej od leczenia kanałowego jedynce koronę ceramiczną ( to górna jedynka) . Dentysta po...
Zmiany w jamie ustnej
Witam, Zwracam się z problemem z którym zmagam się już około rok. Otóż pojawiły mi się białe naloty w jamie ustnej. Naloty te raz widać mocniej a raz mniej, ale z reguły występują cały czas. Stosowa...
Szybko żòłknące zeby po wybielaniu
Witam.  wybierałem już zeby z 6 razy na przestrzeni 3 lat. mam problem mimo stosowania bialej diety podczas wybielania i tydzien po. Mimo nie palenia, nie picia, i dbania o zeby BARDZO ale to bardzo ...
Krzywa jedynka
Witam. Chciałabym zapytać co może być powodem wyglądu górnej jedynki? Kiedyś dwie jedynki były rowne. Napewno nie była tak "zjechana" Do dolu. Czy to możliwe że to przez usunięcie siódemki żeby się t...
Reklama:
Reklama: