Reklama:

Nici dentystyczne – dlaczego są tak ważne?

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Nici dentystyczne – dlaczego są tak ważne?

panthermedia

Wizyta u dentysty

Przestrzenie międzyzębowe to obszary w jamie ustnej, gdzie najtrudniej zachować prawidłową higienę. W przypadku, gdy resztki pokarmu i płytki nazębnej nie zostaną usunięte z przestrzeni zębowych, po pewnym czasie dochodzi do procesu demineralizacji szkliwa i następnie nieodwracalnego procesu próchnicowego. Tak istotna jest dlatego prawidłowa higiena jamy ustnej, a w niej  nitkowanie zębów.

Reklama:

Samo szczotkowanie zębów nie jest wystarczające w codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Tradycyjna szczoteczka do zębów i jej włókna nie są w stanie dokładnie oczyścić przestrzeni międzyzębowych, w których gromadzi się najwięcej bakterii.

Ważne! Warto stosować nici dentystyczne, które pomogą w usunięciu płytki nazębnej pomiędzy zębami, a także poniżej linii dziąseł (tam, gdzie ząb styka się z dziąsłem).

Nitkowanie zębów – must have codziennej pielęgnacji

Kilka minut po posiłku znajdujące się na zębach bakterie rozpoczynają tworzenie płytki nazębnej, w której skład wchodzą m.in.:

  • martwe komórki błon śluzowych,
  • resztki pokarmów,
  • składniki śliny.

Skutkiem metabolizmu bakterii są ponadto kwasy obniżające pH szkliwa, prowadzące do demineralizacji szkliwa. Płytka bakteryjna twardnieje i często zmienia się w osad oraz kamień nazębny, który jest groźny dla zdrowia zębów. Na skutek osłabienia szkliwa bakterie stopniowo wnikają w głąb struktury zębów, powodując powstawanie próchnicy.

Ważne! Stosowanie nici dentystycznych w codziennej profilaktyce jamy ustnej ochrania zęby przed powstaniem ubytków (powierzchnie styczne), a także pozwala zachować dziąsła w zdrowiu.

Po ukończeniu 12. roku życia raz dziennie przed umyciem zębów powinno czyścić się przestrzenie między zębami za pomocą nici dentystycznej

Osoby o wrażliwych dziąsłach, krwawiących podczas szczotkowania zębów, nie powinny unikać nitkowania zębów z obawy przed nasileniem nieprzyjemnych objawów – używanie nici dentystycznej może poprawić stan dziąseł oraz przyczynić się do tego, że przestaną krwawić. 

Nić dentystyczna – funkcja

Podstawową funkcją nici dentystycznych jest ochrona przed bakteriami gromadzącymi się w przestrzeniach międzyzębowych. Poprzez nitkowanie zębów (umiejętne oraz regularne) można zabezpieczyć się przed powstawaniem próchnicy. Dokładnie usuwanie resztek jedzenia chroni przed chorobami zębów oraz przyzębia. Ponadto nitkowanie daje uczucie świeżości

Ważne! Najlepiej stosować nić dentystyczną po każdym posiłku.

fot. panthermedia

Przed rozpoczęciem nitkowania zębów istotne jest, aby zapoznać się z prawidłowym jej użyciem (nieprawidłowa technika może skutkować uszkodzeniem brodawek dziąsłowych). 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

KONKURS! Jesienna chandra: jak sobie z nią radzić? Odpowiedz na pytanie i wygraj zestaw kosmetyków! 🍁🎉
Cześć Wszystkim! Mamy przyjemność ogłosić, że właśnie ruszył nasz nowy serwis: Medforum.pl! 🚀 Na tej platformie znajdziesz najbardziej aktualne informacje, artykuły i porady z zakresu farmacji, ...
Chcemy poznać Twoją opinię!
Cześć! 🌟 Chcielibyśmy jako Redakcja Serwisu poznać Twoją opinię na temat tworzonych przez nas treści: newsów, porad i artykułów pochodzących spod pióra lekarzy, a także copywriterów medycznych. ...
plomby widoczne pod swiatlem uv
Czy sa wypełnienia które nie świecą w świetle ultrafioletowym? To naprawdę jest zawstydzające jak się jest w klubie i ma się połatane zęby. Fajnie jakby można było mieć plomby któ®e się zbytnio nie...
Bonding a wybielanie
Dzien dobry, jakie sa metody na wybielalnie zebow po zrobieniu sobie bondingu?
Praca, Zielona Góra
Dzień Dobry, poszukujemy lekarzy stomatologii do pracy w Zielonej Górze Możemy zaproponować: umowę kontraktową, mieszkanie służbowe, premie motywacyjne Posiadamy najnowocześniejszy sprzęt, Tomograf...
BONDING proszę o odpowiedź
Miałam robioną nadbudowę zdrowego zęba kła z góry. Dzisiaj zauważyłam że wypełnienie ma pełno czarnych kropek z tyłu. Czy to może być próchnica? Do dentysty już jestem umówiona.
Reklama:
Reklama: