Reklama:

Jaki wpływ ma dieta na stan naszych zębów?

Małgorzata Dębska, InnovationPR

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Jaki wpływ ma dieta na stan naszych zębów?

PantherMedia

Zdrowe śniadanie

Oprócz regularnego szczotkowania, nitkowania i wizyt u dentysty, dla naszych zębów bardzo ważne jest to, co jemy. Stan uzębienia jest ściśle związany ze sposobem odżywiania. Tak jak skóra i włosy są odzwierciedleniem stanu naszego organizmu, tak samo zęby pokazują jego kondycję. Dbanie o zęby powinniśmy rozpocząć od zawartości lodówki.

Reklama:

Na zdrowe dziąsła – witamina C

Bardzo ważna w naszej diecie jest witamina C. Znana głównie ze względu na profilaktykę przeziębień. Ponieważ działa przeciwbakteryjnie i wzmacnia naczynia krwionośne, zapobiega ich pękaniu i przeciwdziała krwawieniom dziąseł. Zapobiega ona również odsłanianiu się szyjek zębowych. Znajdziemy ją w warzywach (papryka czerwona, liście pietruszki, kapusta, kalarepa, kalafior, brokuły) i owocach (owoce dzikiej róży, czarna porzeczka, poziomki, truskawki).

Przeciw bakteriom – witamina A

Na wzmocnienie dziąseł oraz walkę z bakteriami powodującymi próchnicę najlepsza jest także witamina A. Odpowiada również za utrzymanie w dobrym stanie błony śluzowej jamy ustnej. Witamina A występuje w rybach, wątróbce, jajach, maśle, serach żółtych, marchwi, warzywach zielonych, morelach, brzoskwiniach, śliwkach, wiśniach.

Oprócz spożywania odpowiednich produktów najważniejsze jest jednak, aby dieta była zbilansowana. Należy pamiętać o odpowiednich proporcjach. Zaleca się w największej ilości spożywanie owoców i warzyw, które  powinny stanowić połowę naszego posiłku. Kolejne 25% naszej diety to nabiał i tłuszcze nienasycone zawarte w rybach i białym mięsie. Pozostałą część powinny stanowić produkty pełnoziarniste takie jak kasze, makarony i ciemne pieczywo.

Nie bez znaczenia dla naszych zębów jest również kolejność spożywanych produktów. Ponieważ niektóre produkty przyśpieszają rozwój próchnicy, a inne wręcz chronią przed jej powstawaniem. Warto rozpocząć spożywanie pokarmów od tych niekorzystnych dla uzębienia, a następnie tych lepiej przyswajalnych. Warto również pamiętać, że po spożyciu produktu o dużej kwasowości musimy wstrzymać się godzinę z umyciem zębów, aby chronić je przed mechanicznymi uszkodzeniami.

 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Leczenie i profilaktyka

gość
Rana po 10 dniach po ekstrakcji dolnej 8
Dzień dobry. Po 10 dniach od ekstrakcji 8 dolnej usunięto mi szwy i rana wygląda jak na zdjęciu. Rana jakby się nie zasklepiła i powstała kieszonka w której widać chyba kość. Czy taki stan rzeczy j...
Okropny ból po wyrwaniu ósemki.
Tydzień temu w poniedziałek miałam wyrwanego zęba górną prawą ósemkę, która po prostu miała próchnicę, nie bolała. Po dwóch dniach w środę ból się trochę nasilił, więc pojechałam na kontrol. Wyszło, ...
gość
Krostki na dziąśle
Dzień dobry, od kilku tygodni miałem krostkę na dziąśle niedaleko ósemki, dziś pojawiła mi się następna koło 5. Co to może być? Wygląda że jest to przezroczyste.
gość
rana po wyrwaniu zeba
czy tak powinna wygladac rana po wyrwaniu zeba? 6 dni po zabiegu
gość
Czy tak powinna wyglądać rana po wyrwaniu zębów?
4 dni temu mialam wyrywane 2 zeby. Odczuwam ból miejsca które zaznaczyłam na załączonym zdjęciu i dziąseł. Czy tutaj jest wszystko w porządku?
gość
Ból gardła
Cześć, 6 dni po wycięciu chirurgicznym dolnej prawej ósemki zaczęło mnie pobolewać gardło. Czasem mnie też kłuje coś w uchu. Czy to związane z nerwem? Czy to przejdzie? Nie boli cały czas czasem przy...
Reklama:
Reklama: