Reklama:

Rodzaje szczoteczek do zębów, ich wady oraz zalety

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Rodzaje szczoteczek do zębów, ich wady oraz zalety

Shutterstock

Szczotkowanie zębów u dzieci, zdrowe zęby

Rodzajów szczoteczek do zębów jest wiele – dostępne są w końcu tradycyjne, manualne szczoteczki, ale i szczoteczki oscylacyjno-rotacyjne, soniczne czy ultradźwiękowe. Poszczególnie z nich różnią się nie tylko ceną, ale i tym, jak dokładnie oczyszczają zęby oraz kilkoma innymi aspektami. Nasuwa się więc tutaj pytanie: z jakiego rodzaju szczoteczki do zębów powinniśmy korzystać?

Reklama:

Ludzkość w zasadzie od samych swoich początków podejmowała próby dbania o stan zdrowia jamy ustnej. Dowodzą tego chociażby znaleziska pochodzące z różnych wykopalisk – pierwotni ludzie do oczyszczania zębów korzystali m.in. z ptasich piór czy różnych gałązek. Z biegiem jednak lat i wraz z postępem technologicznym pojawiały się coraz to bardziej zaawansowane szczoteczki do zębów. Pierwsze produkowane masowo miały rączki stworzone z kości, jako włókna czyszczące stosowano w nich zaś… zwierzęcą sierść. Takie rozwiązanie do końca prawidłowe nie było – sierść długo schła, a do tego gromadziły się na niej liczne bakterie.

Ostatecznie do produkcji włókien szczoteczek do zębów zaczęto więc wykorzystywać syntetyczne materiały – obecnie dominuje wykorzystywanie nylonu. W prawie każdym sklepie spotkamy dzisiaj tradycyjne, manualne szczoteczki do zębów. Poza nimi jednak dostępne są również i inne szczoteczki, takie jak szczoteczki oscylacyjno-rotacyjne, soniczne czy ultradźwiękowe. Mówi się, że od przybytku głowa nie boli, z drugiej jednak strony, rozważając zakup odpowiedniej dla nas szczoteczki, możemy mieć wiele wątpliwości. Czym więc różnią się od siebie różne rodzaje szczoteczek do zębów i jakie są wady oraz zalety poszczególnych z nich?

Rodzaje szczoteczek do zębów: szczoteczki manualne

Najwięcej z nas w swoich domach posiada szczoteczki manualne. Nikogo to nie dziwi, ponieważ spośród wszystkich szczoteczek do zębów są one po prostu najtańsze. Podchodząc do sklepowej półki, można jednak wpaść nawet w konsternację: w końcu różnych zarówno kolorów, jak i rozmiarów czy kształtów szczoteczek jest naprawdę wiele, różnią się one również posiadaniem różnych dodatkowych elementów (np. takich, które służą do oczyszczania języka i policzków). Wybór jest duży, przy decydowaniu się na jakąś konkretną ze szczoteczek tradycyjnych, kierować się trzeba przede wszystkim jednym aspektem: twardością włosia szczoteczki.

Wyróżnia się 4 stopnie twardości włosia: twarde, średnie, miękkie oraz bardzo miękkie. Osobom, które nie mają żadnych problemów ze zdrowiem jamy ustnej, polecane jest stosowanie szczoteczek do zębów o średniej twardości włosia. Jeżeli zaś pacjent zmaga się np. z nadwrażliwością zębów czy też często doświadcza krwawienia dziąseł, to wtedy zalecane jest mu stosowanie szczoteczki o miękkim lub bardzo miękkim włosiu.

Rodzaje szczoteczek do zębów: szczoteczki oscylacyjno-rotacyjne, soniczne i ultradźwiękowe

Do szczoteczek elektrycznych zaliczane są szczoteczki oscylacyjno-rotacyjne (popularnie określane jako obrotowe), soniczne i ultradźwiękowe. W przypadku pierwszych z wymienionych najbardziej zaawansowane z nich określane są mianem oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnych, ponieważ wykonują one te właśnie 3 ruchy. Ten rodzaj szczoteczek do zębów ma okrągłą główkę. Inaczej wyglądają już szczoteczki soniczne – one mają podłużną końcówkę przypominającą szczoteczki manualne. Szczoteczki soniczne generują fale dźwiękowe, a do tego poruszają się one ruchem wymiatającym, tzn. w kierunku góra-dół. Szczoteczki ultradźwiękowe zaś – najbardziej kosztowne ze wszystkich opisywanych – generują z kolei ultradźwięki i wykonują one największą ilość ruchów spośród wszystkich szczoteczek do zębów.

fot. panthermedia

Poszczególne z opisanych szczoteczek elektrycznych mają wiele cech wspólnych. Dzięki temu, że wykonują one bardzo dużą liczbę ruchów na minutę (sięgającą 40 lub nawet więcej tysięcy, kiedy to człowiek – dla porównania – szczoteczką manualną jest w stanie wykonać do około 200 ruchów na minutę) zdecydowanie lepiej oczyszczają one zęby z kamienia nazębnego i bakterii. Mycie zębów szczoteczkami elektrycznymi jest też zdecydowanie dużo prostsze niż w przypadku szczoteczek tradycyjnych. Wiele z nich posiada timer, który informuje o tym, kiedy upłynie potrzebny do oczyszczenia zębów czas. Oprócz niego część szczoteczek elektrycznych emituje również sygnał dźwiękowy, który wskazuje konieczność zmiany części oczyszczanej jamy ustnej (zwykle uzębienie dzielone jest na 4 części – u góry po prawej i lewej, na dole po prawej i lewej – których to czyszczenie powinno zajmować po 30 sekund).

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

Narośl na zębie
Wyrwałem ósemkę, na zębie zauważyłem teraz biała kulkę i jak widać z lewej strony zęba, taka dziwna dobudowę
Szlif pod korony
Witam, za dwa miesiące będę miał robione korony na podbudowie z cyrkonu od 1-6 włącznie na obu łukach, mam kilka zębów do leczenia (około 7-8) w tym jedno leczenie kanałowe. Osoba która będzie mi szl...
KONKURS! Jesienna chandra: jak sobie z nią radzić? Odpowiedz na pytanie i wygraj zestaw kosmetyków! 🍁🎉
Cześć Wszystkim! Mamy przyjemność ogłosić, że właśnie ruszył nasz nowy serwis: Medforum.pl! 🚀 Na tej platformie znajdziesz najbardziej aktualne informacje, artykuły i porady z zakresu farmacji, ...
Chcemy poznać Twoją opinię!
Cześć! 🌟 Chcielibyśmy jako Redakcja Serwisu poznać Twoją opinię na temat tworzonych przez nas treści: newsów, porad i artykułów pochodzących spod pióra lekarzy, a także copywriterów medycznych. ...
plomby widoczne pod swiatlem uv
Czy sa wypełnienia które nie świecą w świetle ultrafioletowym? To naprawdę jest zawstydzające jak się jest w klubie i ma się połatane zęby. Fajnie jakby można było mieć plomby któ®e się zbytnio nie...
Bonding a wybielanie
Dzien dobry, jakie sa metody na wybielalnie zebow po zrobieniu sobie bondingu?
Reklama:
Reklama: