Reklama:

Wszystko co dziś wiemy o paradontozie - definicja, przyczyny, objawy, leczenie

Wszystko co dziś wiemy o paradontozie - definicja, przyczyny, objawy, leczenie

PantherMedia

Ból po wyrwaniu zęba

Parodontoza, zaliczana jest do schorzeń przyzębia (tkanki odpowiedzialne za właściwe, mocne przymocowanie zębów). Jest to schorzenie występujące często u osób około 40go roku życia. Początkowa choroba ta nie daje jakichkolwiek objawów bądź są one tak słabe, że pacjent, nie udaje się do stomatologa na wizytę kontrolną.

Reklama:

Początkowym objawom towarzyszy delikatna infekcja wowałana za sprawą bakterii, która z punktu widzenia pacjenta, nie musi być konsultowana ze stomatologiem. Zdarza się tak, iż nie odczuwają oni jakichkolwiek objawów. Później pojawiają się objawy, które wskazują na stan zapalny dziąseł ale i one mogą na jakiś czas ustąpić po czym znów się pojawiają ale ze zdwojoną siłą.  Nie powinno się ich traktować jako zwykłej nadwrażliwości a jak najszybciej należy skontaktować się z dentystą.

Leczenie i profilaktyka parodontozy

Leczenie parodontozy wymaga wizyt w gabinecie stomatologicznym.  W zależności od tego w jakim stanie znajduje się uzębienie dentysta podejmuje dalsze leczenie. Dentysta musi usuwać płytką bakteryjną, zabezpieczyć zęby przez nowym gromadzeniem się tej płytki oraz chronić zęby i eliminować czynniki urazowe. W niektórych przypadkach konieczne są zabiegi chirurgiczne oraz włączenie antybiotykoterapii. Oczywiście pacjent w domu powinien stosować się do zaleceń lekarza:

  • przyjmować leki,
  • przychodzić na ustalone wizyty,
  • codziennie dbać o higienę jamy ustnej (szczotkowanie, używanie nici dentystycznych),
  • spożywać pokarmy zawierające dużo witamin (owoce, warzywa, mięso, węglowodany, białka),
  • stosować odpowiednią pastę.

 

Nie leczone już pierwsze objawy parodontozy mogą prowadzić do utraty zębów. Pamiętajmy zatem o regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa oraz właściwym, dokładnym dbaniu o higienę jamy ustnej.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Leczenie i profilaktyka

gość
Rana po 10 dniach po ekstrakcji dolnej 8
Dzień dobry. Po 10 dniach od ekstrakcji 8 dolnej usunięto mi szwy i rana wygląda jak na zdjęciu. Rana jakby się nie zasklepiła i powstała kieszonka w której widać chyba kość. Czy taki stan rzeczy j...
Okropny ból po wyrwaniu ósemki.
Tydzień temu w poniedziałek miałam wyrwanego zęba górną prawą ósemkę, która po prostu miała próchnicę, nie bolała. Po dwóch dniach w środę ból się trochę nasilił, więc pojechałam na kontrol. Wyszło, ...
gość
Krostki na dziąśle
Dzień dobry, od kilku tygodni miałem krostkę na dziąśle niedaleko ósemki, dziś pojawiła mi się następna koło 5. Co to może być? Wygląda że jest to przezroczyste.
gość
rana po wyrwaniu zeba
czy tak powinna wygladac rana po wyrwaniu zeba? 6 dni po zabiegu
gość
Czy tak powinna wyglądać rana po wyrwaniu zębów?
4 dni temu mialam wyrywane 2 zeby. Odczuwam ból miejsca które zaznaczyłam na załączonym zdjęciu i dziąseł. Czy tutaj jest wszystko w porządku?
gość
Ból gardła
Cześć, 6 dni po wycięciu chirurgicznym dolnej prawej ósemki zaczęło mnie pobolewać gardło. Czasem mnie też kłuje coś w uchu. Czy to związane z nerwem? Czy to przejdzie? Nie boli cały czas czasem przy...
Reklama:
Reklama: