Reklama:

Dlaczego tracimy zęby?

dr Przemysław Stankowski, Izabela Jędruch

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Dlaczego tracimy zęby?

PantherMedia

Uśmiech

Wbrew pozorom braki zębowe nie są naturalną konsekwencją procesu starzenia się. O ile u dziecka utrata zębów mlecznych jest czymś normalnym, to u dorosłego najczęściej winne są nasze zaniedbania, choroby dziąseł oraz urazy – informują stomatolodzy.

Reklama:

Za młody na protezę?

Choć proteza zębowa kojarzy się z jesienią życia, to niestety wielu stosunkowo młodych pacjentów musi decydować się na takie rozwiązania – szacuje się, że ok. 40 proc. dorosłych Polaków nosi już ruchome protezy. Wśród nich są również 30 i 40-latkowie. Jak pokazują statystyki, jedynie ok. 1/3 dorosłych Polaków może pochwalić się kompletem naturalnych i zdrowych zębów. Dlaczego?

Mitem jest stwierdzenie, że tracimy zęby, ponieważ te się starzeją. Jedynie zęby mleczne u dziecka są tymczasowe i wypadają, aby zrobić miejsce zębom stałym. Specjaliści potwierdzają natomiast, że u dorosłej osoby zęby nie wypadają z naturalnych przyczyn.

Ząb poprzez korzeń umocowany jest głęboko w kości i stabilizowany ze wszystkich stron przez dziąsła. Jeśli traci to naturalne wsparcie, staje się ruchomy i może wypaść. Jednak ząb nie starzeje się i nie wypada bez powodu. Winne są przede wszystkim choroby i urazy – wyjaśnia dr Przemysław Stankowski, stomatolog.

Do najczęstszych przyczyn utraty zębów w u dorosłych pacjentów należy paradontoza, urazy mechaniczne oraz choroby ogólne.

Bakterie zjadają dziąsła

Według statystyk nawet 70 proc. Polaków może cierpieć na paradontozę. Paradontoza, zwana również „cichym zjadaczem dziąseł”, to najpoważniejsza choroba przyzębia, czyli tkanek miękkich jamy ustnej. Cichym dlatego, ponieważ nie rozpoczyna się jako choroba z pełnym spektrum objawów, te pojawiają się stopniowo.

Kluczowa w przebiegu paradontozy jest płytka nazębna, czyli bakteryjny nalot, który zalega na naszych zębach. Jeśli jej odpowiednio nie usuwamy poprzez właściwą higienę – szczotkowanie oraz nitkowanie – przekształca się w kamień nazębny. Jest to utwardzony osad, który można usunąć już tylko u dentysty za pomocą profesjonalnych narzędzi. Jeśli tego nie robimy, rozwija się stan zapalny, kamień uciska dziąsła, doprowadza do ich cofania się oraz odsłonięcia szyjek zębowych.

Zmienione chorobowo dziąsła są zaczerwienione, opuchnięte, nadwrażliwe i mogą krwawić przy szczotkowaniu. Może temu towarzyszyć specyficzny, nieprzyjemny zapach z ust. Jeśli na wczesnym etapie nie zareagujemy, to zanim pacjent się zorientuje, procesy destrukcyjne mogą zaatakować kość, powodując ruchomość i utratę zębów – wyjaśnia ekspert.

fot. panthermedia

Wybite zęby po urazach

Silny cios, upadek lub kontuzja podczas uprawiania sportu może spowodować natychmiastową utratę zęba. Jeśli ząb nie jest wybity całkowicie, to może być na tyle uszkodzony, że nie będzie możliwe ani leczenie kanałowe, ani ponowne umieszczenie zęba w zębodole, czyli tzw. reimplantacja. O rokowaniu takiego zęba decyduje czas, jaki minął od urazu oraz konkretny przypadek – jeśli korzeń zęba jest naruszony, wszelkie działania chirurgiczne mogą nie przynieść rezultatu.

Do utraty zęba może dojść na skutek używania ich w celach, do których nie są przystosowane, np. jako otwieracza do butelki, dziadka do orzechów czy przy nawykowym gryzieniu kostek lodu.

Do silnych przeciążeń zgryzu dochodzi również na skutek choroby okluzyjnej zębów. Jest to zaburzenie pracy układu żucia (zębów, mięśni żucia oraz stawów skroniowo-żuchwowych), polegające na tym, że zęby górne nie kontaktują się prawidłowo z dolnymi. Objawia się to m.in. dolegliwościami bólowymi, przeskakiwaniem, trzaskami żuchwy, ścieraniem, kruszeniem i zgrzytaniem zębami. Mimowolne zaciskanie zgryzu może wywierać nawet ponad 360 kg nacisku na zęby, co również może prowadzić do ich złamań czy utraty.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

Pytanie o uszkodzenie zęba
Dzień dobry, Mam pytanie odnośnie uszkodzenia zęba, czy takie uszkodzenie jak na zdjęciu może powstać naturalnie czy na 100% jest to np wypiłowanie? Jest to istotne gdyż nie zlecałem żadnemu dentyśc...
korona - wysypka podobna do tocznia skórnego, nie znika
Witam serdecznie, w zeszłym roku w kwietniu mój mąż poszedł do stomatologa założyć koronkę ( wkręt metalowy ) i trzy dni dostał wysypki na czole, potem na klatce piersiowej i po miesiącu miał już ...
Rejestracja - program
Witam!!! prowadząc swój gabinet zaczynam, szukam polecenia jakiegoś programu który automatycznie ogarnie rejestracje - telefoniczna i komputerowa. prosze o pomoc
Proszę o pomoc w ciągle nawracającym kamieniem nazębnym
Dzień dobry. Mam 36 lat i od zawsze czyste możliwie białe zęby były moim priorytetem i od 18 roku życia myje 4 razy dziennie. Niestety na dolnych zębach gromadzi mi się ciągle kamień, chodzę dwa razy...
Zdrowie oczu.
Witam, od dziecka gdy się na coś długo patrzę (nie jest to zapatrzenie ) to mi się oddala obraz ( coś jak w 0.5) i nie wiem dlaczego… Jeśli ktoś też tak ma albo wie dlaczego tak jest proszę o napisa...
Prowadzenie własnego gabinetu
Hej. Mam takie pytanie, czy są może tutaj osoby, które prowadzą swój własny gabinet ? jeśli tak to w jaki sposób prowadzicie kalendarz pacjentów ? Zastanawiałem się nad czymś takim jak tutaj [url]ht...
Reklama:
Reklama: